Zastanawiasz się, jaka patelnia będzie dla Ciebie odpowiednia? Gubisz się pośród wielkości, rodzajów, materiałów? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych funkcji tak aby ułatwi Ci wybór - dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych patelni.
Jeśli chodzi o materiał do produkcji patelni to mamy na rynku dwa najpopularniejsze to stal nierdzewna i aluminium, wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla jakości gotowania.
Patelnie ze stali nierdzewnej jedne z naczęściej wykorzystywanych w kuchni są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości ponieważ nadają się do mycia w zmywarce. Są wytrzymałe na wysokie temperatury, dodatkowo pasują do każdej kuchenki zarówno gazowej jak i indukcyjnej. Można w nich przyrządzać potrawy zarówno krótko jak i długo gotowane – idealne do smażenia czerwonego mięsa czy drobiu. Przy wyborze materiału zastanów się też jak często i w jakich warunkach będziesz gotować.
Drugim najczęstszym wyborem są paletnie z powłoką np. teflonowe. Patelnie teflonowe posiadają powłokę nieprzywierającą, dzięki czemu potrawy nie przypalają się i łatwo się je czyści. Jednak należy pamiętać, że patelnia teflonowa nie nadaje się do smażenia potraw na bardzo wysokich temperaturach, ponieważ powłoka teflonowa może ulegać uszkodzeniu. Ogromną ich zaletą jest prostota – szybkie przygotwanie potraw i łatwość w utrzymaniu czystości. Idealne do delikatniejszych dań, takich jak potrawy panierowane, ryby, jajka i warzywa. W porównaniu do patelni ze stali nierdzewnej są dużo lżejsze co ułatwnia pracę, a także dużo szybciej rozprowadzają ciepło i szybciej się chłodzą. Warto pamiętać, że nieostrożne obchodzenie się z patelnią może doprowadzić do wgniecenia materiału, a powłoka nieprzywierająca może ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego użytkowania. Co zrobić aby utrzymać trwałość na dłużej? Zwróć uwagę aby paletnię myć ręcznie, nie gotuj w bardzo wysokich temperaturach i unikaj kontaktu z metalowymi sztućcami.
Chcesz gotować jak szef kuchni? Możesz wybrać patelnie, na których samodzielnie tworzysz naturalną powłokę nieprzywierającą. Mniej znana, ale równie skuteczna, jest patelnia ze stali węglowej. Można ją nasmarować olejem, co prowadzi do stworzenia naturalnej powłoki nieprzywierającej, wzmacniającej się przy częstym użytkowaniu. Dzięki właściwej pielęgnacji otrzymujesz idealną patelnię, co jest doskonałe dla nas, amatorów gotowania.
Patelnie możemy podzielić również na jej przeznaczenie:
– posiadają odpowiednią dedykowaną powierzchnię np. do potraw jak mięso, ryby, jaja czy warzywa
– zazwyczaj z pokrywką, dzięki której możemy utrzymać wilgoć i aromat w potrawie. Są to patelnie z głębokim dnem – doskonałe do przygotowania gulaszy, potraw duszonych czy dań śródziemnomorskich.
– posiadają charakterystyczne linie – tzn rowki lub wgłębienia, dzięki czemu uzyskujemy efekt grilowania w kuchni. Idealne do smażenia mięsa ryb czy warzyw.
– posiadają gładką powierzchnię z charakterystycznym niskim rantem do łatwej obsługi. Zaprojektowanie do placków, naleśników czy pancakes np.
- o dużym, głębokim dnie i wysokich bokach, inspirowane kuchnią azjatycką. Umożliwiają łatwe mieszanie składników i szybkie gotownie ze względu na dużą powierzchnię.
– odpowiednie na kuchenkę jak i do piekarnika. Ich zaletą jest wykończenie i rączka odporna na ciepło.
Zastanów się, jak często gotujesz i dla ilu osób przygotowujesz posiłki. Rozmiar garnków ma znaczenie w kuchni. Wybierz garnki o odpowiedniej pojemności, aby uniknąć marnowania miejsca i energii, możesz wybrać o większej pojemności dla całej rodziny lub bardziej kompaktowe na co dzień.